Marzysz by choć na jeden dzień przenieść się do przeszłości? Jeśli chcesz poczuć klimat retro koniecznie odwiedź ośrodek turystyczny Grupy PKL na Górze Parkowej w Krynicy-Zdroju, który od początku czerwca zyskał nową atrakcję. Tym razem w niezwykłą podróż do lat 30. ubiegłego wieku wyruszymy nie tylko za sprawą klimatycznych atrakcji, historycznych wagonów czy multimediów, ale także dzięki barwnej przestrzeni Polany Muzyki i Światła.
Góra Parkowa w Krynicy-Zdrój jeszcze bardziej olśniewa historią i zachwyca nowoczesnością. Miejsce zdecydowanie warto odwiedzić, jeśli chcemy spędzić czas aktywnie lub zwyczajnie zrelaksować się wśród oryginalnych kwiecistych rzeźb. To właśnie na Górze Parkowej, za pomocą nowoczesnych multimediów oraz zielonej polany z kwiecistymi rzeźbami, przeniesiemy się w czasie do lat 30. ubiegłego wieku.
Historycznymi wagonami na szczyt Góry Parkowej
Krynica-Zdrój jest jednym z najbardziej atrakcyjnych górskich miejsc. Oprócz tego, że zachwyca historią, architekturą i urokliwym krajobrazem, to dodatkowo oferuje odwiedzającym mnóstwo niespodzianek. Historię miasta można poznać m.in. odwiedzając jedną z jego największych atrakcji – ośrodek turystyczny Grupy PKL na Górze Parkowej. To właśnie tutaj – dzięki nowoczesnej technologii i multimediom – turyści przenoszą się w czasie do niezapomnianej epoki retro. Podróżując mogą w tle posłuchać audycji radiowych, bazujących na prasówkach z lat 30. ubiegłego wieku.

Historyczne i odrestaurowane wagony w ośrodku Grupy PKL na Górze Pakowej
Dla turystów odwiedzających ośrodek PKL Góra Parkowa unikatowym przeżyciem będzie podróż historycznym i odnowionym wagonem kolei. W budynku stacji dolnej na podróżnych czekają multimedialne atrakcje, które przenoszą wszystkich w czasie. To tutaj zobaczymy jak wyglądało uzdrowisko oraz turyści, którzy w tamtym czasie odwiedzali Krynicę-Zdrój.
Na Górze Parkowej natomiast czekają na nas odnowione, słynne już modernistyczne tarasy, po których niegdyś przechadzał się i na których śpiewał Jan Kiepura. Przy budynku stacji górnej kolei skorzystamy z Restauracji Parkowej oraz Kawiarni, w których zamaskujemy dań nawiązujących do menu ubiegłego wieku. Do dziś dwudziestolecie uważa się za okres absolutnego rozkwitu polskiej kultury kulinarnej w jej najlepszym wydaniu. Takie smaki odkrywa przed gośćmi Góra Parkowa. Dostępne na szczycie są również zjeżdżalnia pontonowa oraz kompleks „Rajskich Ślizgawek”, gdzie spośród kilku znajdujących się torów każdy może wybrać ten odpowiedni dla siebie i zjechać z niego na specjalnie przygotowanych matach. Na najmłodszych czeka fala o łagodnych zakrętach, z której poślizgają się w towarzystwie swoich opiekunów. Spragnieni wrażeń mogą zjechać krętym tunelem, a najodważniejsi trasą kamikadze.
Przez naturę i sztukę prosto do epoki retro
Na Górze Parkowej w sercu 200-letniego Parku Zdrojowego powstało wyjątkowe miejsce – Polana Muzyki i Światła, nową atrakcję można odwiedzać od początku czerwca. Ta bajeczna przestrzeń pełna rzeźb kwiatowych, muzyki i światła sprawia, że obcowanie z naturą i sztuką przenosi nas do minionych lat.

Polana Muzyki i Światła na Górze Parkowej
Odwiedzając Górę Parkową oraz Polanę Muzyki i Światła, będziemy podziwiać rzeźby z roślin, symbolizujące znane postacie krynickiego uzdrowiska. Pary w strojach z retro epoki, instrumenty muzyczne, stary samochód czy ponad 3-metrowe popiersie damy, to tylko część z niespodzianek, jakie czekać będą na odwiedzających.
Ten niezwykły ogród pełen zieleni i kwiecistych rzeźb, przenosi nas do innej epoki, w której to właśnie natura jest artystą oraz kreatorem podróży w czasie.
Polana Muzyki i Świateł to miejsce na całodzienny wypoczynek pośród zielonej, parkowej przestrzeni, ale także na plenerowe wystawy, w trakcie których prezentowane będą ażurowe rzeźby postaci z lat 30. czy oryginalne spektakle wypełnione światłem.
Niezwykła i barwna magia gry światła czeka na wszystkich podczas wystaw witrażowych czy ażurowych elementów, znajdujących się na całej powierzchni ogrodu. Odwiedzający na polanie znajdą witrażowe symbole minionej epoki: gramofon, stary telefon, kapelusze dam, czy retro kamerę. Światło słoneczne przenikające przez kolorowe rzeźby doda niezwykłości tym instalacjom. Podczas sztuki witrażowej zaprezentowane zostaną także gatunki motyli , które uznawane są za symbol krynickiej natury i Parku Zdrojowego.
Polana Muzyki i Światła to również przestrzeń przyjazna dla dzieci. Znajdą one tutaj miejsce do zabawy i muzykowania. Kwieciste instrumenty, tamburyny czy dzwonki, które znajdują się pośród bujnej roślinności, to ciekawy sposób zabawy na łonie natury!
Przestrzeń, przyroda i atrakcyjna tematyka polany nawiązującej do uzdrowiskowego charakteru Krynicy-Zdroju sprawiają, że jest to miejsce idealne na całodzienny rodzinny wypoczynek poza domem.
Odwiedzając Krynicę-Zdrój turyści mogą powrócić do przeszłości, poczuć dawny klimat tych miejsc, przekonać się o ich wyjątkowości spędzając miło i ciekawie czas w zmodernizowanym ośrodku Grupy PKL oraz powstałej Polanie Muzyki i Światła na Górze Parkowej.
Warto śledzić stronę www.pkl.pl oraz media społecznościowe ośrodka, na których znajdują się dokładne informuje na temat dostępnych atrakcji oraz planowanych wydarzeń na Górze Parkowej.
Grupa PKL to całoroczny operator turystyczny prowadzący ośrodki w kluczowych lokalizacjach w Polsce: w Zakopanem na Kasprowym Wierchu, Gubałówce i Butorowym Wierchu, w Krynicy Zdrój na Jaworzynie Krynickiej i Górze Parkowej, w Zawoi na Mosornym Groniu, w Szczawnicy na Palenicy oraz na Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim, a także w Bieszczadach w Solinie. Od ponad 89 lat Grupa PKL oferuje całoroczny, kompleksowy zakres usług turystyczno-wypoczynkowych oraz posiada własną bazę noclegową i restauracyjną, a także jest pracodawcą zatrudniającym ponad 600 osób.
Priorytetem Grupy PKL jest zrównoważony rozwój, który łączący w sobie poszerzanie oferty turystycznej z jednoczesnym zachowaniem dbałości o środowisko naturalne. Grupa PKL została włączona do grona najbardziej rozpoznawalnych i godnych polecenia marek regionu, które posługują się znakiem „Made in Małopolska” w ramach projektu realizowanego przez województwo małopolskie.