Pod Gubałówką rozpoczęły się prace modernizacyjne prowadzone przez Polskie Koleje Linowe. Transformację przechodzi plac przed budynkiem stacji dolnej kolei PKL Gubałówka i w sąsiedztwie Restauracji Gwarno. Turyści, z parkingu przy stacji dolnej, mogą łatwo dotrzeć do obu budynków wytyczonym przejściem. Plac pod Gubałówką w nowej odsłonie dostępny będzie końcem listopada.
Obecnie trwają prace związane z zagospodarowaniem placu przed budynkiem stacji dolnej kolei PKL Gubałówka oraz w sąsiedztwie Restauracji Gwarno. Wymieniana jest nawierzchnia oraz powstaje w tym miejscu mała architektura (m.in. ławki, kwietniki, oświetlenie). Zakończenie remontu na placu pod Gubałówką planowane jest na koniec listopada. Termin modernizacji został wybrany poza głównym sezonem turystycznym i połączony z czasem przestoju technicznego.
To nie jedyne zmiany, jakie zachodzą czy już zaszły w obrębie Gubałówki. Ponad rok temu przy dolnej stacji kolei PKL powstała nowoczesna Restauracja Gwarno. Zewnętrzna część budynku architektonicznie została zainspirowana pierwotną i historyczną formą dolnego budynku kasowego pod Gubałówką, zaprojektowanego przez Władysława Stokowskiego w latach 30-stych ubiegłego stulecia. Niedawno modernizację przeszła też elewacja budynku stacji dolnej kolei linowo-terenowej PKL. Budynek stacji dolnej został wyremontowany, co nie tylko podnosi standard i estetykę obiektu, jak i tworzy spójną przestrzeń z nowym obiektem restauracyjnym Gwarno pod Gubałówką.
Oznakowanie przejścia do stacji dolnej PKL Gubałówka
Wnętrze budynku dolnej stacji zostało również ocieplone, a w nowym wystroju możemy doszukać się lokalnych materiałów oraz regionalnych inspiracji. W zmodernizowanej przestrzeni użyte zostały drewniane elementy, które nawiązują do tradycji Podhala. Drewno zostało wykorzystane do ozdobienia ścian. Położone zostały także nowe płytki nadające szyku i nowoczesności w budynku. Osoby odwiedzające stację dolną kolei na Gubałówkę mogą poczuć niezwykły klimat historii, znamienitej architektury i tatrzańskiej przyrody.
W odnowionym wnętrzu budynku nie brakuje nawiązania do górskości. Turyści mogą to zobaczyć chociażby w mocno zarysowanych i nieregularnych kształtach szalowanych ścian przypominających szczyty czy oparciach drewnianych ławek. Zmieniony został także wystrój graficzny oraz tablice informacyjne znajdujące się w stacji dolnej. Poczekalnia w budynku oraz fasada także zostały odnowione. Wystrój zachwyca połączeniem nowoczesności oraz najlepszych tradycji architektonicznych z lat 30 XX wieku.
Jeśli planujemy podróż do Zakopanego oraz odwiedziny kulowej góry pamiętajmy, że już od 7 października rozpoczyna się przestój techniczny kolei linowo-terenowej PKL na Gubałówkę, który związany jest z przygotowaniem urządzeń do sezonu zimowego. W trakcie prac serwisowych kolej do 18 października będzie wyłączona z ruchu pasażerskiego. W tym czasie na Gubałówkę można wyruszyć udostępnionym przez PKL bezpłatnym szlakiem spacerowym lub komunikacją zastępczą. Miejsce postojowe mini busów znajdzie się przed budynkiem stacji dolnej kolei PKL Gubałówka.
Wszystkie informacje na temat atrakcji oraz godzin funkcjonowania ośrodków turystycznych Grupy PKL znajdują się na stronie www.pkl.pl oraz w mediach społecznościowych.
PKL rekomendują zakup biletów z wyprzedzeniem na wybrany dzień i godzinę w biletomatach lub przez sklep internetowy PKL.
Polskie Koleje Linowe (PKL), których właścicielem jest pośrednio fundusz inwestycji infrastrukturalnych, którego częścią portfela inwestycyjnego zarządza Polski Fundusz Rozwoju SA (PFR) to firma z 88-letnią tradycją, całoroczny operator turystyczny prowadzący ośrodki w kluczowych lokalizacjach w Polsce w Tatrach, Beskidach, Pieninach i Bieszczadach: w Zakopanem na Kasprowym Wierchu, Gubałówce i Butorowym Wierchu, w Krynicy Zdrój na Jaworzynie Krynickiej i Górze Parkowej, w Zawoi na Mosornym Groniu, w Szczawnicy na Palenicy oraz na Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim, a także w Bieszczadach w Solinie.
Grupa PKL oferuje całoroczny, kompleksowy zakres usług turystyczno-wypoczynkowych oraz posiada własną bazę noclegową i restauracyjną, jest pracodawcą zatrudniającym ponad 600 osób. Priorytetem Grupy PKL jest zrównoważony rozwój, łączący w sobie poszerzanie oferty turystycznej z jednoczesnym zachowaniem dbałości o środowisko naturalne. Spółka została włączona do grona najbardziej rozpoznawalnych i godnych polecenia marek regionu, które posługują się znakiem „Made in Małopolska” w ramach projektu realizowanego przez województwo małopolskie.