W związku z prywatną inicjatywą właścicieli nieruchomości, która miała na celu pobór opłat od turystów wychodzących pieszo na Gubałówkę, w czerwcu 2021 roku Polskie Koleje Linowe (PKL) przy współpracy z władzami Zakopanego i Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym (PTTK) udostępniły nowy, nieodpłatny, ogólnodostępny szlak pieszy prowadzący na Gubałówkę. Aby udostępnić nieodpłatną ścieżkę PKL przesunęły wówczas ogrodzenie zabezpieczające trasę kolei linowo-terenowej tak, by wyznaczyć ogólnodostępny szlak dla turystów. Ścieżka wiodąca na wzniesienie przebiega bezpośrednio wzdłuż trasy kolei linowo-terenowej PKL na Gubałówkę.
Obecnie turyści mają do wyboru dwie możliwości dotarcia na szczyt Gubałówki:
1. koleją linowo-terenową PKL
2. bezpłatnym szlakiem o długości 1,3 km, który stanowi ścieżkę o charakterystyce górskiej, znajdującym się na gruntach będących własnością PKL oraz Skarbu Państwa. Szlak – uruchomiony przez PKL w porozumieniu z Miastem Zakopane został oznakowany przez PTTK.
Niestety, aktualnie jedna z rodzin, która jest właścicielem kilku nieruchomości na stoku Gubałówki i sąsiadujących z nieruchomościami PKL - poza wyznaczonym w 2021 roku bezpłatnym szlakiem pieszym - prowadzi działania, których celem jest przekierowanie turystów poza wyznaczony bezpłatny szlak.
PKL ma prawa do terenu po którym przebiega bezpłatna ścieżka dla turystów
Prowadzone działania kilku osób blokujące przejście na udostępnionej przez PKL ścieżce na Gubałówce zostały podjęte bez zgody PKL, co więcej naruszają zabezpieczenia górskiej ścieżki, poprzez montowanie na szlaku własnych budowli. Działania te prowadzone są nielegalnie, a dodatkowo wprowadzają w błąd turystów wymuszając kierowanie się poza bezpłatny szlak by w przyszłości – bazując na wcześniejszych doświadczeniach - egzekwować opłatę za przejście.
Szlak na Gubałówkę
Takie działania podważają własność spółki PKL i Skarbu Państwa poprzez stawianie ogrodzenia w poprzek ogólnodostępnego szlaku oraz są również w sprzeczności z dbałością o dobry wizerunek Miasta Zakopane.
PKL jest stroną poszkodowaną, nie odwrotnie i o zabezpieczenie przysługujących praw wystąpi na drogę sądową
W związku z zaistniałą sytuacją Polskie Koleje Linowe wezwały Policję i wystąpiły z żądaniem zaprzestania naruszania prawa własności PKL oraz działań uderzających bezpośrednio w turystów, którzy nie są świadomi zaistniałej sytuacji.
Celem zabezpieczenia prawa własności, PKL wystąpią na drogę sądową oraz posiłkować się będą agencją ochrony, która zabezpieczy nieuprawnione wejście na teren nieruchomości stanowiącej własność PKL oraz umożliwiając w tym miejscu swobodne przejście turystów szlakiem pieszym na Gubałówkę, który od roku 2021 jest udostępniony na nieruchomościach PKL bez konieczności ponoszenia opłat przez turystów.
PKL działając w porozumieniu z Miastem Zakopane oraz PTTK, zapewnia wszystkim osobom, możliwość odwiedzenia jednej z największych atrakcji miasta, jaką jest Gubałówka. Turyści mają możliwość wyboru dotarcia na jej szczyt. Mogą tego dokonać kupując bilet na przejazd koleją linowo-terenową PKL, bądź wybrać możliwość spaceru bezpłatnym szlakiem oznakowanym przez PTTK prowadzącym na nieruchomościach będących własnością PKL i Skarbu Państwa.
Polskie Koleje Linowe (PKL), których właścicielem jest pośrednio fundusz inwestycji infrastrukturalnych, którego częścią portfela inwestycyjnego zarządza Polski Fundusz Rozwoju SA (PFR) to firma z ponad 85-letnią tradycją, całoroczny operator turystyczny prowadzący ośrodki w kluczowych lokalizacjach w Polsce w Tatrach, Beskidach, Pieninach i Bieszczadach: w Zakopanem na Kasprowym Wierchu, Gubałówce i Butorowym Wierchu, w Krynicy Zdrój na Jaworzynie Krynickiej i Górze Parkowej, w Zawoi na Mosornym Groniu, w Szczawnicy na Palenicy oraz na Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim, a także od 1 lipca 2022 r. w Bieszczadach w Solinie.
Grupa PKL oferuje całoroczny, kompleksowy zakres usług turystyczno-wypoczynkowych oraz posiada własną bazę noclegową i restauracyjną, jest pracodawcą zatrudniającym ponad 600 osób. Priorytetem Grupy PKL jest zrównoważony rozwój, łączący w sobie poszerzanie oferty turystycznej z jednoczesnym zachowaniem dbałości o środowisko naturalne. Spółka została włączona do grona najbardziej rozpoznawalnych i godnych polecenia marek regionu, które posługują się znakiem „Made in Małopolska” w ramach projektu realizowanego przez województwo małopolskie.