Od 7.02 kolej linowa PKL Kasprowy Wierch zostaje ponownie udostępniona dla turystów i narciarzy. Udostępnione zostają także kolej krzesełkowa oraz trasa narciarska w Dolinie Gąsienicowej i trasa narciarska w Dolinie Goryczkowej wraz z nartostradą do Kuźnic.
Kolej krzesełkowa w Dolinie Goryczkowej jest w trakcie przygotowywania do ponownego udostępnienia dla narciarzy, co powinno nastąpić w najbliższą środę lub czwartek. Do tego czasu przejście do Doliny Goryczkowej dostępne będzie przez kopułę ze szczytu Kasprowego Wierchu – trwają prace przygotowawcze by udrożnić przejazd narciarski nad Cichą Doliną.
Kasprowy Wierch czeka na narciarzy!
Szlak skitourowy z Kuźnic przez Dolinę Goryczkową na Kasprowy Wierch jest oznakowany i udostępniony. Szlak narciarski z Kuźnic przez Dolinę Gąsienicową na Kasprowy Wierch dostępny będzie dla narciarzy i skitourowców w ciągu najbliższych dni. Trwają prace przygotowawcze.
Po wcześniejszym zamknięciu szlaków w Tatrach spowodowanym bardzo obitymi opadami śniegu, silnym wiatrem i lawinami jakie zeszły w wielu rejonach górskich 6.02 miała miejsce weryfikacja warunków panujących w Tatrach, co pozwala na udostępnienie kolei i tras narciarskich na Kasprowym Wierchu i jest możliwe na podstawie wniosku TOPR i zarządzenia wydanego przez TPN.
TOPR zdecydowanie zaleca narciarzom i snowboardzistom pozostanie w obszarze przygotowanych i oznaczonych tras narciarskich w rejonie Kasprowego Wierchu. W Tatrach wciąż obowiązuje zagrożenie lawinowe.
Zgodnie ze wstępnymi informacjami z TOPR na kolejną dobę zostanie najprawdopodobniej ogłoszony 3 (znaczny) stopień Zagrożenia Lawinowego w Tatrach.
Zamknięty pozostaje szlak narciarski biegnący przez Żleb Marcinowskich (w obu kierunkach) z Polany Kondratowej do wylotu Doliny Świńskiej oraz szlaku narciarskiego (w obu kierunkach) prowadzący tzw. „górnymi Padakami” tj. odcinek między dolnym łącznikiem prowadzącym z Doliny Kondratowej do Doliny Goryczkowej, a wylotem Doliny Świńskiej.
PKL rekomendują sprawdzanie informacji o aktualnych warunkach atmosferycznych i dostępności tras narciarskich oraz kolei na Kasprowym Wierchu na stronie internetowej PKL, w social mediach PKL i PKL Kasprowy Wierch oraz każdorazowo przed wyjściem w góry zapoznanie się z komunikatem TPN dotyczącym warunków i dostępności szlaków w Tatrach oraz z komunikatem lawinowym TOPR. Należy trzymać się wyznaczonych tras i nartostrad oraz stosować się do zaleceń TPN i TOPR.
Zaplanuj wizytę na Kasprowym Wierchu z wyprzedzeniem
PKL rekomendują zakup skipassów i tourpassów z wyprzedzeniem w sklepie internetowym PKL. Zachęcamy do śledzenia strony internetowej PKL, gdzie znajdują się wszystkie informacje dotyczące godzin otwarcia kolei, dostępności tras narciarskich w Dolinie Gąsienicowej i Goryczkowej oraz sprzedaży tourpassów i skipassów.
Wyjazd na Kasprowy Wierch warto zaplanować i z wyprzedzeniem zakupić – na wybrany dzień oraz godzinę – tourpassy i skipassy w sklepie PKL. Czas odjazdu kursu kolei jest ściśle określony i znajduje się na tourpassie i skipassie. W tym roku, ze względu na trwający remont placu w Kuźnicach, busy dojeżdżają tylko do Pomnika Prometeusza (ok. połowy drogi do stacji dolnej w Kuźnicach), skąd do stacji dolnej kolei PKL dotrzemy spacerem. Warto pamiętać, by do Kuźnic dotrzeć z rezerwą czasową i w stacji dolnej kolei linowej na Kasprowy Wierch pojawić się przed zaplanowanym odjazdem wagonika PKL.
W ośrodku PKL Kasprowy Wierch przez cały sezon zimowy działają mobilni informatorzy, którzy udzielają informacji turystom oraz kierują ruchem, by pomóc w jego usprawnieniu. Informatorów rozpoznamy dzięki pomarańczowemu oznakowaniu strojów.
Aktualne godziny otwarcia wszystkich ośrodków turystycznych PKL dostępne są na stronie www.pkl.pl.
Polskie Koleje Linowe (PKL), których właścicielem jest pośrednio fundusz inwestycji infrastrukturalnych, którego częścią portfela inwestycyjnego zarządza Polski Fundusz Rozwoju SA (PFR) to firma z ponad 85-letnią tradycją, całoroczny operator turystyczny prowadzący ośrodki w kluczowych lokalizacjach w Polsce w Tatrach, Beskidach, Pieninach i Bieszczadach: w Zakopanem na Kasprowym Wierchu, Gubałówce i Butorowym Wierchu, w Krynicy Zdrój na Jaworzynie Krynickiej i Górze Parkowej, w Zawoi na Mosornym Groniu, w Szczawnicy na Palenicy oraz na Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim, a także od 1 lipca 2022 r. w Bieszczadach w Solinie.
Grupa PKL oferuje całoroczny, kompleksowy zakres usług turystyczno-wypoczynkowych oraz posiada własną bazę noclegową i restauracyjną, jest pracodawcą zatrudniającym ponad 600 osób. Priorytetem Grupy PKL jest zrównoważony rozwój, łączący w sobie poszerzanie oferty turystycznej z jednoczesnym zachowaniem dbałości o środowisko naturalne. Spółka została włączona do grona najbardziej rozpoznawalnych i godnych polecenia marek regionu, które posługują się znakiem „Made in Małopolska” w ramach projektu realizowanego przez województwo małopolskie.