Podpisanie umowy między Gminą Solina, a spółką Polskie Koleje Linowe (PKL) kończy etap konkursowy przybliżając inwestora i samorząd do rozpoczęcia budowy kolei widokowej nad zaporą wodną w Solinie. Kolejnym krokiem realizacji projektu jest uzyskanie pozwolenia na budowę i wyłonienie wykonawcy inwestycji.
Umowa podpisana między Gminą Solina, a Polskimi Kolejami Linowymi jest symbolicznym podsumowaniem etapu przygotowania koncepcji budowy widokowej kolei gondolowej nad zaporą wodną w Solinie. Podpisanie umowy formalnie kończy proces przetargowy, który polegał na sprzedaży nieruchomości gminnych z jednoczesnym zobowiązaniem się inwestora do budowy kolei linowej zgodnie z opracowanym projektem.
- To dobry dzień dla Polskich Kolei Linowych i dla Gminy Solina, jak i całego województwa podkarpackiego. Podpisanie tej umowy jest początkiem procesu powstania nowego ośrodka turystycznego Grupy PKL, realizowanego zgodnie z przyjętą strategią rozwoju w bardzo atrakcyjnej lokalizacji turystycznej. Dla Gminy Solina jest to szansa na nowe miejsca pracy, jak i kolejną, bardzo ważną atrakcję turystyczną dla odwiedzjących. Obecnie spółka jest w trakcie uzyskiwania pozwolenia na budowę i mam nadzieję, że moje kolejne spotkanie w wójtem odbędzie się już niedługo na placu budowy nowego ośrodka Grupy PKL na terenie Gminy Solina. Tego powinniśmy sobie wszyscy życzyć - mówi Daniel Pitrus, prezes zarządu Polskich Kolei Linowych.
PKL realizując nowe inwestycje zamierzają podtrzymać pozycję lidera branży turystycznej w Polsce. - Pomimo trudnych okoliczności, jakimi niewątpliwe jest panująca epidemia, Polskie Koleje Linowe mogą realizować założoną wcześniej strategię rozwoju Grupy. Niewątpliwie inwestycja w budowę kolei widokowej nad zaporą wodną w Solinie idealnie wpisuje się w tę strategię, której osią jest lokalizowanie naszych ośrodków w unikalnych, atrakcyjnych miejscach popularnych turystycznie. Jestem przekonany, że inwestycja w Solinie wzmocni pozycję Grupy PKL jako wiodącego operatora turystycznego w Polsce – dodaje Patryk Białokozowicz, członek zarządu PKL. Ambitny program inwestycyjny jest możliwy dzięki temu, że od 2017 roku spółka posiada stabilnego właściciela - PFR SA.
Samorząd Gminy Solina określił w warunkach przetargu minimalne nakłady inwestycyjne, jakie musi ponieść inwestor, na kwotę 80 mln zł. - Podpisanie umowy z Polskimi Kolejami Linowymi kończy kolejny etap konkursu realizowanego przez Gminę Solina. Jako wójt chciałbym serdecznie podziękować zarządowi Polskich Kolei Linowych, radom naszej gminy, tej i poprzedniej kadencji, oraz wszystkim osobom i instytucjom za udzielone wsparcie i pomoc – zrealizowaliśmy kolejny etap, który przybliża nas do powstania gondolowej kolei widokowej nad zaporą wodną w Solinie. Cieszę się ogromnie, że pozyskaliśmy dobrego inwestora i wiarygodnego partnera biznesowego jakim są Polskie Koleje Linowe– podkreśla Adam Piątkowski, wójt Gminy Solina.
Polskie Koleje Linowe (PKL) to renomowany operator turystyczny z ponad 80-letnią tradycją sięgającą 1936 roku, kiedy wybudowana została kolej linowa na Kasprowy Wierch. PKL prowadzą działalność w 7 wyjątkowych lokalizacjach dostarczając turystom urlopowych atrakcji i zapewniając rozrywkę przez cały rok. Właścicielem PKL jest pośrednio fundusz inwestycji infrastrukturalnych Polskiego Funduszu Rozwoju SA (PFR).