12/15/23
Pilotażowy Konkurs "PKL Pasje górą!" rozstrzygnięty!
Konkurs PKL Pasje górą!, którego celem jest wsparcie interesujących pomysłów i pasji został rozstrzygnięty! Do pilotażowego konkursu, organizowanego przez spółkę PKL, zgłoszone zostały aż 43 wnioski z różnymi inicjatywami. 17 z nich otrzymało pozytywną decyzję o przyznanym wsparciu finansowym. Maksymalna wartość dofinansowania stanowiła 50% wnioskowanej kwoty.
PKL angażuje się we wsparcie wielu pasji, dlatego pod koniec października spółka ogłosiła pilotażowy konkurs PKL Pasje górą!. Projekt powstał, by systemowo wspierać pasje oraz ciekawe inicjatywy lokalne. Każdy, kto do 30 listopada wypełnił formularz i złożył wniosek drogą elektroniczną mógł wziąć udział w konkursie i ubiegać się o dofinansowanie.
Po długich i intensywnych obradach Komisji Konkursowej pilotażowy konkurs PKL Pasje górą! został rozstrzygnięty! Komisja nie miała łatwego zadania, gdyż na konkurs wpłynęły aż 43 wnioski, a łączna kwota oczekiwanego przez wnioskodawców poziomu dofinansowania wyniosła 865 958 zł, czyli pięciokrotnie przekroczyła budżet, którym dysponowała komisja.
- Ilość złożonych wniosków oraz wyrażona w nich kwota utwierdzają nas w przekonaniu o słuszności decyzji w sprawie organizacji naszego pilotażowego konkursu, a jednocześnie świadczy o tym, jak wielkie potrzeby ma lokalne środowisko oraz jak wiele ciekawych pomysłów mają wnioskodawcy
-- mówi Daniel Pitrus, prezes zarządu PKL.
Każdy z wniosków przez komisję konkursową został dokładnie przeczytany i przeanalizowany najpierw pod kątem formalnym, następnie oceniony merytorycznie. Do oceny merytorycznej dopuszczonych zostało 38 wniosków, z czego 17 otrzymało pozytywną decyzję o przyznanym wsparciu finansowym. Maksymalna wartość dofinansowania stanowiła 50% wnioskowanej kwoty. Przy ocenie merytorycznej komisja brała pod uwagę przede wszystkim zgodność projektu z celami wskazanymi przez PKL w regulaminie tj.
1. Zwiększenie świadomości w zakresie:
a. poszanowania i ochrony górskiej przyrody
b. roli aktywności fizycznej w życiu człowieka
c. pielęgnacji kultury
2. Promocja inicjatyw rozwijających pasje wnioskodawców oraz promocja Grupy PKL jako podmiotu wspierającego rozwój zainteresowania i realizowanych inicjatyw.
Zgodnie z regulaminem realizacja tych celów winna odbywać się poprzez realizcaję inicjatyw wpisujących się w poniższe kategorie:
Ekologia – edukowanie dzieci, młodzieży, turystów w zakresie odpowiedniego zachowania w górach oraz dążące do podnoszenia świadomości dbania o przyrodę i promocji działań „eko”.
Sport, rekreacja i aktywność fizyczna – zachęcenie do aktywności fizycznej, prowadzenia zdrowego trybu życia i odpowiedzialnej turystyki, inicjatywy wspierające rozwój sportowy dzieci i młodzieży oraz ich promocja.
Kultura - inicjatywy związane z propagowaniem szeroko pojętej kultury.
Bardzo ważnym aspektem branym pod uwagę przy ocenie merytorycznej wniosków była również realizacja w/w inicjatyw przez podmioty związane z obszarem działalności Grupy PKL lub/i realizacja inicjatyw na obszarze działalności ośrodków Grupy. Pod uwagę brany był również zasięg projektu (liczba odbiorców pośrednich i bezpośrednich) oraz wiarygodność przedstawionych kosztów w założonym budżecie.
Wśród podmiotów, które uzyskały pozytywną decyzję o dofinansowaniu znalazły się zarówno kluby sportowe realizujące zajęcia z różnych dyscyplin dla dzieci i młodzieży (narciarstwo, pływanie, piłka nożna, narciarstwo biegowe, judo, badminton), osoby fizyczne realizujące swoje górskie i kulturalne pasje (młodzi zawodnicy narciarstwa zajazdowego oraz biegowego, osoby pasjonujące się wokalistyką), stowarzyszenia realizujące inicjatywy kulturalne (plenery malarskie dla osób niepełnosprawnych, organizacja koncertu orkiestry na terenie jednego z ośrodków Grupy PKL) oraz sportowe (organizacja sportowego pikniku olimpijskiego, organizacja zawodów biegowych), a także osoby prowadzące działalność gospodarczą realizujące szeroki wachlarz projektów od przygotowania filmów edukacyjnych dla turystów opisujących różne propozycje górskich wycieczek, przez wydawców powieści, której akcja dziać się będzie w jednym z ośrodków PKL, po organizację ciekawych zajęć dla seniorów.
Wszystkim wnioskodawcom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie i zapraszamy do składania wniosków w następnej edycji konkursu PKL Pasje górą!
Informacja o wysokości dofinansowania oraz szczegółach dotyczących podpisania umowy zostanie przekazana na poszczególne adresy e-mail, z których wysyłane były zwycięskie wnioski.
Polskie Koleje Linowe (PKL), których właścicielem jest pośrednio fundusz inwestycji infrastrukturalnych, którego częścią portfela inwestycyjnego zarządza Polski Fundusz Rozwoju SA (PFR) to firma z ponad 85-letnią tradycją, całoroczny operator turystyczny prowadzący ośrodki w kluczowych lokalizacjach w Polsce w Tatrach, Beskidach, Pieninach i Bieszczadach: w Zakopanem na Kasprowym Wierchu, Gubałówce i Butorowym Wierchu, w Krynicy Zdrój na Jaworzynie Krynickiej i Górze Parkowej, w Zawoi na Mosornym Groniu, w Szczawnicy na Palenicy oraz na Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim, a także od 1 lipca 2022 r. w Bieszczadach w Solinie.
Grupa PKL oferuje całoroczny, kompleksowy zakres usług turystyczno-wypoczynkowych oraz posiada własną bazę noclegową i restauracyjną, jest pracodawcą zatrudniającym ponad 600 osób. Priorytetem Grupy PKL jest zrównoważony rozwój, łączący w sobie poszerzanie oferty turystycznej z jednoczesnym zachowaniem dbałości o środowisko naturalne. Spółka została włączona do grona najbardziej rozpoznawalnych i godnych polecenia marek regionu, które posługują się znakiem „Made in Małopolska” w ramach projektu realizowanego przez województwo małopolskie.
PKL Pasje górą! to projekt wspierający realizacje pasji i ciekawe inicjatywy lokalne związane z ochroną górskiej przyrody i ekologią, aktywnością fizyczną, rekreacją i sportem, prowadzeniem zdrowego trybu życia i odpowiedzialnej turystyki, wspierające rozwój sportowy dzieci i młodzieży, ale także projekty z obszaru kultury oraz aktywna promocja realizowanych aktywności.