09/14/23

Sądowy zakaz blokowania ścieżki na Gubałówkę. PTTK ponownie udostępnia szlak turystom


Bezpłatny szlak PTTK poprowadzony na gruntach PKL i Skarbu Państwa na Gubałówkę został ponownie udostępniony turystom. Sąd Rejonowy w Zakopanem w swoim postanowieniu zakazał osobie naruszającej prawo własności PKL i Skarbu Państwa zawężania lub blokowania i ograniczania dostępności szlaku turystycznego prowadzącego od dolnej do górnej stacji kolei linowo-terenowej po zboczu Gubałówki, w szczególności budowy ogrodzenia, bram i innych budowli na działkach o nr 43 i 30/2 obręb 4. 

Sąd nakazał również osobom blokującym przejście usunięcie elementów budowli zlokalizowanych na tych działkach. Jednocześnie upoważnił PKL do usunięcia elementów budowli i urządzeń wzniesionych na szlaku.


Działki, które zostały zablokowane przez osobę naruszającą prawo, zgodnie z zapisami w księdze wieczystej są własnością Skarbu Państwa oraz PKL. Ich blokowanie było niezgodne z prawem i naruszało własność, co znalazło potwierdzenie w postanowieniu sądu.


- Wyznaczając w 2021 roku szlak na Gubałówkę PKL zaprezentowały nam dokumenty, które świadczyły o tym, że spółka oraz Skarb Państwa są właścicielami tego terenu. Dlatego z pełną świadomością oznakowaliśmy ten szlak. Postanowienie Sądu w Zakopanem jest dla nas potwierdzeniem, że wyznaczony wówczas szlak, został otwarty w zgodzie z prawem i na działkach o uregulowanym statusie prawnym. Postanowienie sądu jest dla nas podstawą, by ponownie otworzyć szlak na Gubałówkę, który przebiega po lewej stronie torów kolei linowo-terenowej PKL. Dziękujemy, że PKL zdecydowały się udostępnić teren tak, byśmy mogli wyznaczyć szlak turystom
-- mówi Łukasz Palider, prezes zarządu Oddziału Tatrzańskiego PTTK.

PKL udostępniając szlak przygotowały teren na własny koszt i przesunęły ogrodzenie zabezpieczające tory kolei linowo-terenowej. W ten sposób umożliwione zostało swobodne przejście turystom na wzniesienie. W kluczowych miejscach szlaku powstały również poręcze by podnieść komfort spacerowiczom.  

Historia związana z pobieraniem opłat za przejście na Gubałówkę i blokowaniem nieruchomości trwa od kilku lat. W ubiegłych latach prywatni właściciele stawiali na stoku Gubałówki punkty poboru opłat żądając od turystów pieniędzy za przejście po ich nieruchomości. Każdy ma prawo do pobierania opłat za przejście po swoich nieruchomościach, jednakże tego typu działanie powoduje, iż górale i Zakopane może być postrzegane jako miejsce, w którym za wszystko trzeba zapłacić. Dlatego w 2021 roku PKL przy współpracy z władzami Zakopanego i Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym (PTTK) podjęły decyzję o przygotowaniu terenu i wytyczeniu nowego bezpłatnego szlaku, którym turyści mogą dotrzeć na Gubałówkę.


PKL, Miasto Zakopane oraz PTTK wyznaczając i otwierając ogólnodostępny szlak na Gubałówkę działały w dobrej wierze, zgodnie z prawem oraz w interesie turystów, mieszkańców i w dbałości o dobry wizerunek miasta.

Turyści mogą wybrać sposób dotarcia na szczyt Gubałówki, np. wędrując jednym z dwóch bezpłatnych szlaków oznakowanych przez PTTK. Czarnym szlakiem – ponownie udostępnionym od 14 września 2023 r. - prowadzącym na nieruchomościach, które są własnością PKL i Skarbu Państwa oraz szlakiem niebieskim – prowadzącym przez Walową Górę. Na szczyt wzniesienia można również wyjechać widokową koleją linowo-terenową PKL.

Polskie Koleje Linowe (PKL), których właścicielem jest pośrednio fundusz inwestycji infrastrukturalnych, którego częścią portfela inwestycyjnego zarządza Polski Fundusz Rozwoju SA (PFR) to firma z ponad 85-letnią tradycją, całoroczny operator turystyczny prowadzący ośrodki w kluczowych lokalizacjach w Polsce w Tatrach, Beskidach, Pieninach i Bieszczadach: w Zakopanem na Kasprowym Wierchu, Gubałówce i Butorowym Wierchu, w Krynicy Zdrój na Jaworzynie Krynickiej i Górze Parkowej, w Zawoi na Mosornym Groniu, w Szczawnicy na Palenicy oraz na Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim, a także od 1 lipca 2022 r. w Bieszczadach w Solinie.


Grupa PKL oferuje całoroczny, kompleksowy zakres usług turystyczno-wypoczynkowych oraz posiada własną bazę noclegową i restauracyjną, jest pracodawcą zatrudniającym ponad 600 osób. Priorytetem Grupy PKL jest zrównoważony rozwój, łączący w sobie poszerzanie oferty turystycznej z jednoczesnym zachowaniem dbałości o środowisko naturalne. Spółka została włączona do grona najbardziej rozpoznawalnych i godnych polecenia marek regionu, które posługują się znakiem „Made in Małopolska” w ramach projektu realizowanego przez województwo małopolskie.